Zdanění při přemístění majetku do zahraničí
Dne 1. ledna 2020 vstoupila v účinnost novela zákona o daních příjmů, která mimo jiné zavedla do české legislativy tzv. zdanění při přemístění majetku beze změny vlastnictví, v zahraničí známé jako tzv. „exit tax“.
Novela je transpozicí Směrnice Rady EU 2016/1164, která stanoví nová pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem a snaží se jimi zabránit přesouvání majetku do zemí s nižším zdaněním. Její implementací do českých právních předpisů vzniká další povinnost, se kterou je potřeba počítat při plánování přeshraničních operací.
Nové ustanovení §23g, které zavádí do zákona o daních z příjmů institut „exit tax“, zmiňuje několik případů, kdy operace budou nové dani podléhat. Jedná se o přeřazení majetku
-
českého rezidenta (právnické osoby) do zahraniční stálé provozovny,
-
českého nerezidenta (právnické osoby) ze stálé provozovny v ČR do zahraničí, anebo
-
spojené s přemístěním daňové rezidence českého rezidenta (právnické osoby) do zahraničí,
a to vše v případech, kdy by Česká republika ztratila právo na zdanění tohoto majetku případě jeho následného úplatného převodu.
V takovém případě by se nově na takové operace pohlíželo jako na úplatný převod majetku sobě samému, přičemž cena tohoto převodu by musela odpovídat ceně, která by byla sjednána mezi nezávislými subjekty v běžných obchodních vztazích.
Majetek, kterého se nová legislativa týká, není v zákoně přesně vymezen, avšak podle důvodové zprávy by se mělo jednat o všechny prostředky, které podnik využívá ke své činnosti - tedy jak dlouhodobý, tak oběžný majetek.